Перейти до основного вмісту

Гриби

Відкритий виховний захід проведений в 3 класі.
Тема: Гриби: їстівні та отруйні. 
Чому восени добре ростуть гриби?

Мета: формувати в учнів уявлення про гриби; навчити розрізняти їстівні та отруйні гриби; розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.

Обладнання: малюнки грибів, презентація «Гриби»? 2 кошика, відео «Загадки про гриби», «Мудрі казки про гриби», «Весела дитяча пісенька про гриби».  Набор літер –УСПІХ. Галявина: гриби, пеньки, пластикові квіти, живі квіти, картонні звірята, відео «Уроки тітоньки Сови».
Хід заняття

І. Організаційний момент

РАЗОМ
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав.
Щоб свято пройшло не марно –
Працювати будем гарно.
Увагу і розум включаєм!
І швидко розпочинаєм!

Вчитель.
Створення ситуації успіху.
 - Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на святі?» Одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку отримали.

  У – уважні
  С – старанні,
 П – працьовиті,
 І  – інформовані,
Х –  хороші
 - Яке слово вийшло? УСПІХ 
                                       (картки з буквами учні прикріплюють на дошці).
 - Що необхідно аби досягти успіхів? (Вчитися)
- Тож бажаю вам успіхів!

ІІ. Хвилинка спостережень.
Вчитель.
-      Діти, яке сьогодні число?
-      Який  місяць?
-      Рік ?

Погляньте у вікно і ви побачите
-      Який стан неба?
-      Хто знає, яка сьогодні температура повітря?
-      Опади?  
Атмосфера  в залі дуже приємна. Всі здорові, задоволені і готові до роботи.
ВІДГАДУВАННЯ ЗАГАДОК
Учень 1. Відгадайте загадку.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав.   (Гриб)


Учень 2.Помандруймо швидше вдаль,
Де зеленії верхівки
Підпирають небокрай.
Де берізка і ялина,
Сосон край, старих дубів,
Назбираємо ми з вами
Повні кошики … (грибів)

 Ви так голосно відповідали, що д нас пісенька завітала.             (3 клас)
Гриб, гриб, появись!
1. І великі і малі, і малі, і малі
Повдягалися в брилі, у брилі — так!
І дощу ці одноніжки, одноніжки, одноніжки
Не бояться ані трішки, ані трішки — так!
2. Ти, грибочок, появись, появись, появись,
Нам усім ти покажись, покажись — так!
В теплий дощик народився, народився, народився,
Парасолькою накрився, ти накрився — так!
3. Може б з лісу пострибав, пострибав, пострибав,
Якби другу ніжку мав, ніжку мав — так!
Ти, грибочок, появись, появись, появись,
Нам усім ти покажись, покажись — так!
 Вчитель.
-      Ви вже, напевно, зрозуміли, що сьогодні ми поговоримо про гриби. Ви навчитеся розрізняти їстівні та отруйні гриби. Ця інформація вам знадобиться у житті та допоможе  уберегтися від отруєнь грибами.
сьогодні на допомогу мені прийшли помічники:   Їжачок-лісовичок, еколог,


 


ВЧИТЕЛЬ.
-         Чи доводилося вам разом із дорослими збирати гриби?
-         Де можна збирати гриби?( у долинах, лісосмугах, лісах).

Еколог,
Найкраще збирати гриби в лісі. Як гарно в лісі! А ще краще коли йдеш лісом й час від часу натрапляєш на гриба. Але потрібно добре знати, коли , де, і які гриби збирати .
"Інтелектуальний кошик"
— Відкладіть у свій інтелектуальний кошик те, що ви почуєте про гриби.
Учень 3.
Гриби здавна вважають цінним продуктом харчування. У них білків більше, ніж у м’ясі. Кількість мінеральних речовин приблизно така сама, як у фруктах, а фосфору в них стільки ж, як і в рибі.
Гриби вивчає наука МІКОЛОГІЯ.

ВЧИТЕЛЬ .
- Як ви вважаєте , гриби - це жива чи нежива природа?    (Жива)
-          Чому? ( Гриби з’являються (народжуються) , ростуть і відмирають…)
Гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів.
Висновок:   Гриби – це окрема  група організмів
ВЧИТЕЛЬ .  Слова попросив Їжачок-лісовичок.

ЇЖАЧОК :  Я – веселий Їжачок,
Повна спина колючок,
А животик мій гладенький,
Я люблю діток розумненьких .
Тих, хто любить маму й тата.
Серед вас таких багато?
Хто уроки добре учить,
Хто малих звірят не мучить,
Отаких діток люблю я,
Отаких діток хвалю я.
Я із лісу йшов та йшов,
На свято до вас прийшов.
Розказати про грибочки,
Любі донечки й синочки!
Сценка Поганки й Мухомора
Бліда Поганка
Я-Поганка,гарна й молода!
В лісі з давніх давен проживаю
У сирій тимноті, в самоті, забутті!
Тут про мене ніхто не знає.
Я тягнусь до людей,
До маленьких дітей,
Подружитися з ними я хочу,
Хто скуштує мене,
Той навіки засне,
Не розплющить ніколи він очі!
Мухомор
Я — Мухомор — вояка!
Злодій та розбишака,
Червона шапка на бакир,
У лісі перший командир,
Усі мене тут знають, люблять, поважають,
Бо я, хоч і ледачий- з усіх грибів найкращий,
Моя біленька панно,ти зовсім не погана,
Не требе сумувати, будемо усіх лякати!
Ха-Ха-Ха
….                 Танго Поганки й Мухомора
Разом Поганка і Мухомор
І не буде у вас свята,
бо ми хитрі і завзяті…    Хі-хі -хі…
Гном

 

Ні діти ! Так цьому не бути, бо я знаю, це отруйні гриби
Ось зараз ми докажемо вам, що наші діти розрізняють, і знають всі гриби…
   ЕКОЛОГ
Гриби треба вміти збирати! Не виривати з корінням, а зрізати ніжку, щоб не пошкодити грибницю. Бо на тому місці більше не виросте гриб.
   Гриби – це корм для мешканців лісу (білочка за літо може насушити 1,5-2 тисячі грибів). А лосі лікуються мухоморами від червів - паразитів. Їх їдять кабани, олені, борсуки й дрібніші тварини.
   Гриби можна смажити, сушити і солити, варити.
Лісовичок. Друзі, хочете дізнатися, яке «частування» якось зварила відьма в нашому лісі?.
Смачний суп
Відьма суп варити вирішила:
Змій сушених покришила,
Розвела велике багаття
І поставила котел.
Між сосен і галявин
Зібрала відро поганок,
Поскакала за бугор,
Відшукала мухомор,
Для приправи - бузини,
Для отрути - блекоти,
Вовчих ягід повкорзини
І відмінної свіжої тіни...
Супчик вийшов той, що треба,
Цілих двадцять літрів отрути.

Висновок:Правильно збирайте гриби. Не знищуйте отруйні.

ВЧИТЕЛЬ.
- Коли грибів у лісі найбільше?»  (восени)

- Чому восени добре збирати гриби?  (проходять рясні дощі, земля стає вологою).

-  Де найкраще шукати гриби?( у вогких затінених місцях між березами, соснами і дубами).
Запам’ятайте!

Прислів’я про гриби                          (Діти змагаються прислів’ями. )
1.Боби не гриби: не посіявши, не зійдуть.
2. Буде дощик, буде й  гриб;
3. Біля лісу жити — голодному не бути..
4. Всяк грибок знає свій пеньок.
5. Всякий гриб в руки беруть, та не всякий гриб в кошик кладуть.                   6. Зрізаний під корінець  грибок – дає приплоду мішок.
7. Гриб не хліб, а ягода не трава.
8. Гриби на одній ніжці, не прийдуть самі в кошик.
9. Їж пиріг з грибами, а язик тримай за зубами.
10. Як пиріг з грибами, так все з руками..
11. Лісів немає, і гриб не народиться.
12. Люблять гриби за ніс водити.
13. Назвався грибок, лізь у кошик.
14. Не поклонясь до землі, і грибка не піднімеш.
15. Не ходи за грибами з відром, не губи лісове добро – клади їх у кошик, нехай дихають трошки.
16. По гриби з успіхом ходять!
17. Ростуть дітки, як грибки.
18. Хочеш грибок – лізь під кусток.
19. Де  дуби, там і гриби.                                                                                      20. Гриби – діти затінку.

УЧЕНЬ 4. В лісі гарно ти сліди,
Щоб не трапилось біди!
Бо не всі гриби одні:
Є отруйні й їстівні.  
«Мудрі казки про гриби тітоньки Сови»         ВІДЕО
УЧЕНЬ 5
 Даю вам кілька цінних порад!
     Ніколи не збирайте гриби без дорослих.
      Ніколи не їжте гриби без дозволу дорослих.
УЧЕНЬ 6.
Симптоми отруєння грибами:  головний біль;нудота;блювання;
висока температура.
Терміново телефонуйте 103 та викликайте швидку допомогу.
Пам’ятайте: Гриби накопичують шкідливі речовини з ґрунту й повітря. Тому обходьте навіть їстівні гриби, що виросли обабіч доріг, на смітниках, звалищах, поблизу місць зберігання отрутохімікатів, добрив, у зонах радіоактивного забруднення.
Висновок:  Ніколи не збирайте гриби без дорослих.             
Вибери гриб. Прикріпи на магнітну дошку.


  Осінь:

Ой, погляньте на галявину, скільки виросло грибів!!!
Тут і маслючки, і опеньки, і лисички і навіть мухомори.
Підійдем до них ближче і послухаєм їх розмову.
Боровик:
 Я гриб-боровик, маскуватись звик, 
Мусиш ліс обійти, щоб мене знайти,
Хто не вміє нас шукати, тим адресу можу дати.                                                              Ми і в лісі й на галяві, ніжка біла, верх смаглявий.
 Сироїжка: 
Я сироїжка, біла ніжка, у різний колір чепурюсь, Така тендітна, така я ніжна у руки візьмеш - я кришусь. Хто коштував хоч раз мене, забачить в лісі - не мине.

 Лисички: 
Ми лисички, жовті личка, ростом зовсім невеличкі, Не червиві, дуже чисті, не ховаємося в листі,
Хто на слід наш потрапляє, повен кошик назбирає.
 Мухомор:
Я мухомор - я людомор, червоний наче помідор,
Кашкет цяцькований, розлогий, а сам струнки і довгоногий. Серед урочища грибного не знайдеш красеня такого.
 Осінь: Скільки, Мухоморе, не хвались, а наші діти знають, які гриби їстивні, а які отруйні і ніколи тебе не підберуть.
Мухомор: А  зараз перевіримо які ви розумні .
Чи зможете ви  загадки відгадати?                    
Діти:    (ЗМОЖЕМО!! ЗМОЖЕМО!! ЗМОЖЕМО!!)

Загадки про гриби .                              ВІДЕО.

УЧЕНЬ 7
Отруйні опеньки на відмінну від їстівних не мають на своїй ніжці білого кільця і колір їхніх шапок – жовто – зелений, а у справжніх – жовто – коричневий.
  
УЧЕНЬ 8
Сатанинський гриб нагадує білий гриб. Червоний мухомор має дуже яскравий вигляд, його з іншими грибами сплутати дуже важко. Однак , і він дещо схожий на червоноголовця.
                             
        
  УЧЕНЬ 9
Найотруйніший гриб – бліда поганка! Отруєння цим грибом призводить до смерті . Гриб має шапку від блідо – зеленого до жовтого кольору, ніжка тхне гнилою картоплиною.
Змагання  (музика «Весела дитяча пісенька про гриби»)
(Діти діляться на дві команди)
Діти, в одну шеренгу – шикуйсь!
На перший, другий – полічись!

Конкурс 1.

«Назбирай у кошик грибів»

 

Дітям даються кошики. На «галявині» розкидані  малюнки  різноманітних грибів.
Дітям потрібно покласти в кошики лише  їстівні гриби.
Учасникам іншої команди треба закинути в чужий кошик отруйні гриби.
Виграє той, у кого будуть тільки їстивні гриби.

Конкурс 2.

2 команд. За сигналом  1 учасник біжить до стільчика, взяти гриб їстивний- прибігти до команди і покласти його в кошик. (під музику .Закінчує грати музика--- зупиняємо гру –лічимо у кого більше їстивних грибів, а хто отруївся.)

 Конкурс 3. «Кличемо того , хто заблукав у лісі -свистком»

Перелізти з кошиком у руках через обруч, свиснути у свисток (він лежить на стільчику) покласти свисток на стільчик, прибігти до команди, віддати кошик…


 Підсумок .              Гра «ТАК чи НІ»
— Чи добре запам’ятали, які гриби їстівні, а які отруйні?
Зараз перевіримо!

Підберезовик:
Підберезовик назвався,
Загорів, дивіться як.
У руденьку шапку вбрався,
Мене можна брати?            Так!

Мухомор:
На моїй червоній шляпці
Білі цяточки ясні.
Я красивий, мов у казці.
Мене візьмете ви?                 Ні!
Сироїжки кольорові
Сироїжки кольорові
Розрослися гарно як!
І зелені, й пурпурові.
Чи візьмете ви нас?         Так!


Бліда поганка:
Я родилась на світанку,
Доки трави росяні.
Звуть мене – бліда поганка.
Я подобаюсь вам?             Ні!

Лисички:
Ми жовтесенькі сестрички,
Любить нас поїсти всяк.
Бо грибочки ми – лисички.
Ви збираєте нас?                  Так!

Білий гриб:
Білий гриб міцний і дужий,
Як справжнісінький козак.
І мене всі хвалять дуже.
Справді я найкращий?                   Так?

Несправжні опеньки:
Хоч брехливі, теж опеньки,
І ростем в ті самі дні.
Ми яскраві і гарненькі.
Ну, беріть нас швидше!        Ні!

При природу бережи,
Завжди їй допоможи!
І рослинку, і гриба
Кожен хай оберіга!

Висновок:   Бережіть гриби!
Вони теж є частинкою живої природи.






Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

«Про Шевченка, про Тараса». Сценарій виховного заходу для учнів 4 класу

Сценарій виховного заходу  для учнів 4 класу Тема. « Про Шевченка,  про Тараса» Мета. Вшанування пам’яті видатного художника слова, патріота України –            Т. Г. Шевченка; формування культури мовлення через красу і багатство Шевченкового слова; виховання любові до рідного краю, його природи, до світлого образу Тараса Шевченка; викликати бажання у молодого покоління читати твори Кобзаря. Обладнання. Святково прибрана світлиця,у центрі сцени на стіні прикрашений рушником портрет Тараса Шевченка, вишиті рушники та серветки, хліб-сіль на вишитому рушнику, виставка творів Т. Г. Шевченка,  ілюстрації малюнків учнів до творів Т. Г. Шевченка, плакат із надписом:   « Про Шевченка,  про Тараса», вислови: «І мене в сім’ї великій В сім’ї вольній, новій, Не забудьте пом’янути Незлим, тихим словом.» Т. Г. Шевченко «І на оновленій землі Врага не буде супостата, А ...

Проект "Пташина їдальня"

ПРОЕКТ «ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ» Ревкова Світлана Йосипівна Характеристика проекту : за діяльністю: дослідницько-інформаційний, творчий; за кількістю навчальних предметів: міжпредметний; за кількістю учасників проекту, груповий; за характером контактів: внутрішній; зо тривалістю виконання: короткостроковий; за характером партнерських взаємодій: кооперативний. Мета та завдання: •           формувати навички роботи з енциклопедичною та довідковою літературою; •           учити учнів знаходити необхідну інформацію в різноманітних джерелах знань; •           поглиблювати знання школярів за темою «Зимуючі птахи»; •           формувати уявлення про залежність життя птахів від поведінки людини; •   ...

Чи можуть рослини захищатися? Охорона рослин

Чи можуть рослини захищатися? Охорона  рослин Мета: дослідити форми пристосування рослин до умов знищення їх у природі тваринами  та людиною; проаналізувати способи пристосування рослин до різних умов існування й залежність їх розвитку від природних умов у різні пори року; сформувати поняття про взаємодію рослин із неживою природою, пр. значення рослин для тварин, про їхню цінність для людини, про причини зникнення рослин і шляхи їх збереження в природі; навчити  досліджувати й виокремлювати певні об’єкти природи, узагальнювати знання, робити висновки та розвивати здатність сприймати красу  природи; навчити сприймати рослини в моральному, естетичному й пізнавальному аспектах; сформувати переконання в необхідності берегти рослинний світ та охороняти його. Обладнання: мультимедійна презентація учнівських проектів «Пристосування рослин до різних  умов середовища», мультимедійна презентація уроку «Червона книга України», картки із завданнями для роботи ...