Чи
можуть рослини захищатися? Охорона
рослин
Мета: дослідити форми
пристосування рослин до умов знищення їх у природі
тваринами
та людиною; проаналізувати способи пристосування рослин до різних умов
існування й залежність їх розвитку від природних умов у різні пори року;
сформувати поняття про взаємодію рослин із неживою природою, пр. значення
рослин для тварин, про їхню цінність для людини, про причини зникнення рослин і
шляхи їх збереження в природі; навчити
досліджувати й виокремлювати певні об’єкти природи, узагальнювати
знання, робити висновки та розвивати здатність сприймати красу природи; навчити сприймати рослини в
моральному, естетичному й пізнавальному аспектах; сформувати переконання в
необхідності берегти рослинний світ та охороняти його.
Обладнання: мультимедійна
презентація учнівських проектів «Пристосування рослин до різних умов середовища», мультимедійна презентація
уроку «Червона книга України», картки із завданнями для роботи в парі плакати
«Захистимо рослини!», музичний запис «Вальс квітів» з балету П.Чайковського
«Лускунчик», підручник: Бабара Т.Н., Бибик Н.М. И и Украина: учеб. Для 3 кл. –
К.: Форум, 2003, робочий зошит: Хитяева Л.П., Диптан Н.В. Я и Украина. 3 кл. –
Х: Ранок, 2006.
Хід уроку:
І.
Організація класу.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Групова робота.
Завдання
на картках.
Які умови є необхідними для життя й
розмноження тварин? (Зайве викреслити)
Ґрунт Сонячне світло
Блискавка Місячне сяйво
Повітря Вітер
Живильні Вода
речовини
Звірі Тепло
Грім Повінь
Інші
рослини Птахи
Фронтальна
перевірка
—Чи в усіх місцевостях умови існування є
однаковими?(Навести приклади).
—Як ви розумієте вислів «Рослини
пристосувалися до різних умов існування»?
—Чи є однаковими природні умови влітку, восени, взимку, навесні?
—Якої пори року немає умов для нормального
росту й розвитку рослин?
—Як рослини пристосувалися до змін пори року
і як сезонні зміни погоди впливають на життя рослин?
—Як ви розумієте вислів «Листяні дерева й
чагарники взимку перебувають у стані
спокою»?
—Чому взимку не вимерзає суниця, копитняк,
озиме жито й пшениця, а також рослини, в яких навіть узимку листя залишається
зеленим?
—Чи наявні всі необхідні для життя рослин
умови ранньою весною?
—Як
ранньоквітучі рослини пристосувалися до несприятливих умов навколишнього
середовища?
Виступи або презентація учнівських проектів
«Пристосування рослин до різних умов існування» (комахоїдні рослини, омела,
перекотиполе).
Ви підготували повідомлення або працювали над проектами про
пристосування рослин до різних умов існування. Давайте послухаємо їх.
У своїй розповіді обов’язково наголосіть на якостях, завдяки рослини
вивживають у певних несприятливих умовах.
Виступи
дітей.
Робота в малих групах.
Знайдіть залежність між несприятливими
умовами існування та зовнішніми ознаками рослин.
(Зєднати
відповідні поняття).
Спека Широке листя
Нестача Вузьке листя
вологи Довгий корінь
Опущене листя
Раннє
цвітіння
Надлишок Короткий корінь
вологи Товсте м’ясисте листя
ІІІ.
Оголошення теми уроку.
Постановка основних цілей і завдань уроку.
—
Багатство й різномаїття рослинного світу.
—
Значення рослин у житті тварин.
—
Способи використання рослин людьми. Значення рослин
у житті людини.
Учитель. Звертаю вашу
особливу увагу на лікарські рослини. Їх використовують як у традиційній, так і
в народній медицині. Хочу наголосити на тому, що лікарські препарати, отримані
з рослин, є менш шкідливими для здоров я.
Демонструю малюнки
лікарських рослин.
Беручи до уваги активне
використання рослин людьми, можна дійти висновку, що рослини давно вже мали
зникнути. Чому ж більшість рослин не зникає? Може вони навчилися захищатися?
Сьогодні ми з вами поговоримо про це, з’ясуємо, як рослини захищають самі себе,
а також з’ясуємо необхідність захисту рослин людиною.
ІV. Вивчення нового матеріалу. Постановка проблемного
завдання.
Робота в малих групах.
Учитель: Уявіть собі: я – кульбаба, симпатична весела квітка. Але люди
мене постійно кривдять:зривають мої квітки на городах і садових ділянках,
безжалісно висапують. А на вигадах вони сваряться на мене й називають бур’яном.
Що я вигадав, щоб вижити в таких
жахливих умовах?
Висловлення припущень.
Колективне обговорення.
Формування понять
про пристосування рослин до несприятливих умовах.
Робота в малих
групах.
Користуючись підручником
(с.129-130), особистим досвідом і спостереженнями, перелічіть способи
самозахисту рослин.
Висловлення припущень.
Колективне обговорення.
Діти наводять приклади, як і за допомогою чого рослини можуть самі себе
захищати від знищення: троянди, шипшина, аґрус, акація, кактуси – колючками;
пирій, кульбаба – за допомогою міцної розвиненої кореневої системи; молочай –
отрутним «молочком»; полин – гірким смаком тощо.
Фізкультхвилинка
Гра «дерева, чагарники,
трав’янисті рослини»
Учитель називає рослини, а діти визначають , чи це дерева, чи чагарник,
чи трав’яниста рослина.
Тополя, волошка,бузок, липа, ромашка, калина, кульбаба, яблука,
смородина, шипшина, дуб, пшениця, бананове дерево.
Примітка.
Бананове дерево - гігантська трава висотою до 15. Її стовбур перебуває
під землею, а наземна частина
утворюється шарами листя, що міцно переплітаючись, утворюють хибне стебло. На ньому виростає супліддя бананів (250-300 бананів), що може важити до 50-60кг.
Розповідь учителя про
рослини, які навчалися захищати себе.
Усе живе на Землі в остаточному
підсумку харчується рослинами. Доки харчування відбувається в помірних
масштабах, не тільки приносить користь, але коли апетити їдців стають
надмірними, рослини змушені захищатися всілякими способами.
Рослини не такі вже й беззахисні перед комахами. Біологи
давно помітили, що, наприклад, при нападі шкідників дерево підвищує в листі
вміст спеціальних їдких речовин (вони входять до складу деревного дьогтю), які
роблять листя «несмачним».»Сусіди» цього дерева також включають захисні
реакції, немов одержали сигнал тривоги.
Терміти – один із
найчисленніших і найненажерливіших видів
комах на Землі. Загальну чисельність термінів підрахувати досі не вдалося, але,
наприклад, на одному острові Шрі-Ланка їх живе понад 70 більйонів. Якби вони
могли утворити «живу» дорогу завширшки 10 метрів, вона простягнулася б від Землі до Місяця. Проте австралійські
евкаліпти не страждають від цих комах. Встановлено, що в деревині евкаліпта
наявні речовини, за складом подібні до феромонів тривоги термінів. Так
евкаліпти знайшли спосіб захисту від термітів.
Американські антилопи
Куду харчуються листям акації. Доки тварини їдять помірно, акації «терплять».
Але якщо «нахлібники» втрачають почуття
міри, у листі з’являється надлишок речовини (танін), що надає листю гіркий
смак і навіть отруйність. Причому танін виділяють не тільки дерева, що
об’їдаються тваринами, але й сусідні з ними. Але, як вони дізнаються, що
«ворог» поруч з ним? Дуже просто:
зірване листя вділяє спеціальну речовину етилен, що летить за вітром, попереджаючи інші дерева. У національному
парку Преторія якось почався масовий падіж антилоп Куду. Виявляється, ці тварини мешкали на досить обмеженій території, на якій безліч акацій – їхньої улюбленої їжі. Проте керівництво парку не знало, що
акація, яка підділася жорстокій атаці травоїдних, відразу сповіщає про
небезпеку своїх родичів. Так, уже за 10-15 хв. усі сусідні рослини значно
збільшують у своєму листі вміст таніну. Саме від отруєння таніном і
помирали антилопи, оскільки вільно переміщуватись і шукати «не попереджені»
рослини вони не мали можливості.
Тварини у свою чергу
також пристосовуються до умов навколишнього середовища й до «хитрощів» рослин
зокрема. Тому вони є дуже розбірливими в меню. Скажімо, жирафи їдять листя
тільки поодиноких акацій.
Фотографія
Більшість рослин
сімейства лютикових містять у своєму соці отруйні речовини, завдяки чому їх не
їдять тварини. Навіть не доторкаючись до рослини, тварина й людина можуть
отримати опіки від їхніх токсичних випаровувань. Також рослини можуть
використовувати отруйні шипи, сік, що спричинює опіки тощо.
О.Пушкін у поезії «Анчар»
зобразив дерево, випаровування якого знищує все живе навколо.
Анчар – дерево, що
росте на території від Західної Африки до Південного Китаю. У поезії О.Пушкін дещо перебільшив його отруйні
властивості. Отрута анчара, що діє на
серце й викликає швидку смерть, міститься в молочному соці рослини, але
стояти під ним можна абсолютно спокійно.
Сумнозвісна отрута
кураре видовбується з кори стрихноса
ядоносного.
Фотографія
Окремі види дерев захищаються від комах. Вільха й верба,
наприклад, коли на їхньому листі з’являються гусені, починають виділяти
алкалоїди, що робить їхнє листя важко перетравлюваним. У радіусі 60м інші дерева того ж виду також
починають виділяти цю отруйну речовину.
Дика картопля захищає себе від нападу тлі
за допомогою спеціального волосяного покриву. Кожен волосок має голівку що розкривається чи виділяє липку
рідину, що швидко твердне. Так тля, повзаючи по бадиллю грузне в ній і не може
заподіяти шкоди рослині.
У тропічних лісах
Америки росте одні з найцікавіших рослин світу – пасіфлора блакитна. Зображення цієї рослини з дуже гарними квітками
потрапило до Європи ще в 1610 році – чотириста років тому. Найцікавішим
є те, як вона навчилася захищатися від своїх «лютих ворогів» - метеликів, які
відкладають яйця тільки на ніжні молоді пагони цієї ліани. З яєць виводяться
гусениці, які з’їдають пагін цілим. Але кілька метеликів одночасно ніколи не
відкладають яйця на один пагін, тому що
великій кількості гусені не вистачить їжі. Пасіфлора навчилася імітувати яйця метеликів!
З листя пагона виділяються крапельки спеціального соку, що застигаючи,
нагадують маленькі жовті яйця. Одурений метелик, бачить, що місце вже зайняте,
летить шукати вільну ліану, а пагін пасіфлори продовжує швидко рости до сонця. Так
у природі йде вічна боротьба за життя учасники якої винаходять різні хитрощі.
Незважаючи на те, що
рослини самостійно захищаються в природі від знищення, тільки людина може
захистити, зберегти і примножити їх.
Бесіда про необхідність
охорони рослин.
Як ви бачите,
існування людини без рослин було б неможливим. Адже вони нас годують, лікують,
одягають, дають деревину, паливо, прикрашають наші міста, села, житла. Тому
дбайливе ставлення до світу рослин, розумне їх використання – дуже актуальне
питання нашого часу. Нажаль, люди змінюють умови існування диких рослин:
осушують болота, знищують ліси, створюючи на їхньому місці штучні поля, сади й
виноградники. Рослини не можуть так швидко пристосуватися до нових умов і
гинуть. Дикі рослини зникають ще й тому, що люди зривають їх для задоволення
естетичних потреб.
У нашій країні,
наприклад, знищено майже 50 видів рослин. І процес цей триває.
V. Підсумок уроку
Підбиття
підсумків роботи, оголошення оцінок.
Коментарі
Дописати коментар